Ułatwienia dostępu

Katedra Jakości I Bezpieczeństwa Produktów Przemysłowych

Aktualności

Realizacja projektu
Aktualności

Realizacja projektu

Realizacja projektu pt. „Opracowania efektywnej metody wprowadzania nanocząstek metali i tlenków metali do baz olejowych stosowanych w olejach silnikowych”, w ramach Inkubatora Innowacyjności.

Projekt został zakończony w kwietniu 2023 roku, natomiast trwają dalsze prace nad udoskonaleniem otrzymanych rozwiązań. Celem działań jest zaprojektowanie i opracowanie technologii wytwarzania preparatów zawierających różne udziały poszczególnych typów nanocząstek. Sprawdzana jest kompatybilność/stabilność nanopreparatów z wybranymi bazami olejowymi oraz dodatkami uszlachetniającymi oleje silnikowe. Trzeci krok to uzyskanie pełnej charakterystyki  fizykochemicznej otrzymanych układów oraz badanie stabilności w czasie wybranych układów. Zastosowanie nanododatków pozwala zastąpić szkodliwe dla środowiska dodatki, które powodują niekorzystne emisje (np. ZDDP), dodatkami przyjaznymi dla środowiska, jakimi są m.in. nanocząstki Al2O3 / TiO2 – niedrogie i przyjazne dla środowiska. Poprzez nanododatki, olej jest w stanie przyczynić się w sposób znaczący do zmniejszenia tarcia w silniku, które przełoży się na zmniejszenie zużycia części silnika i pozwoli na uzyskanie oszczędności paliwa a w konsekwencji na zmniejszenie szkodliwości dla środowiska. Aktualnie (maj 2023) prowadzone są badania tribologiczne (współczynnik tarcia, wskaźnik zużycia), na tribotesterze w układzie ciernym kula-tarcza dla bazy olejowej z otrzymanymi nanocząstkami oraz bez żadnych dodatków.

Kontynuacja badań prowadzona jest w zespole badawczym, do którego należą dr hab. Magdalena Oćwieja (Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN) oraz dr hab. inż. Marcin Kot, prof. AGH (Katedra Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn).